Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Rozestup břišních svalů levé a pravé poloviny bříška trápí asi dvě třetiny všech maminek po porodu, ale také muže, kteří nesprávně cvičí nebo se u nich projeví jo-jo efekt. Riziko výskytu diastázy u těhotných žen se zvyšuje s přibývajícím věkem, ale také s narůstajícím počtem dětí. Úprava tohoto problému je sice během na dlouhou trať, ale s trochou úsilí se dá bezpečně odstranit a opět se tak propracovat k nádherně plochému bříšku. Pojďte se s námi podívat na to, jak se diastáza projevuje, jaké s sebou nese komplikace, ale také na to, jak se jí pomocí efektivního cvičení zbavíte jednou provždy.
Odhalili jsme pro vás tajemství zhubnutí po porodu. Dokážete to s ním i vy!
Svalstvo břicha by se po porodu mělo vrátit do svého původního stavu asi po 6 – 8 týdnech. Pokud se tak nestane, měla by maminka zpozornět. Při rozestupu břišního svalstva se totiž v důsledku vnitřního tlaku levá a pravá strana břišního svalstva oddělí a vnitřní orgány na svém místě udržuje pouze tenká vrstva tkáně. Orgány se vzniklou mezerou vydouvají a to působí povislé bříško zejména v oblasti pupíku.
Taková situace nepřidává na náladě a sebevědomí žádné mamince nemluvě o tom, že při ní hrozí nemalé komplikace. Jedná se hlavně o kýlu celého břicha, pruh či komplikace ještě v průběhu porodu. Neobávejte se však předčasně a pokud máte pochybnosti, kontaktujte s prosbou o pomoc svého lékaře.
Test pro odhalení diastázy je opravdu jednoduchý:
Čím širší se vám pak bude odstup zdát, tím je diastáza nebezpečnější pro váš zdravotní stav. Diastázu si však neměřte hned po porodu a dejte svým svalům čas, aby se v první řadě mohli dát do pořádku sami.
Obecně existují dva způsoby, jak si s diastázou poradit. Plastická operace je tím razantnějším a rychlejším řešením, které se však nedoporučuje, pokud žena plánuje další těhotenství. Jedná se o poměrně bolestivou operaci, která není hrazena pojišťovnou, a tak mnoho žen hledá jinou alternativu. Tu najdete v pravidelném cvičení těch správných cviků, které nebudou zapojovat přímé břišní svalstvo.
Diastáza však není konec světa a pokud není moc hluboká, poradíte si s ní hravě i doma. Snažte se mít pro začátek aktivní břicho během celého dne a pořádně rovná záda být v napřímené poloze.
Léčbu diastázy můžete urychlit i úpravou jídelníčku a návratem na svou původní váhu
Zdroje: www.wellnessmama.com, www.webmd.com, www.babycenter.com, www.babyweb.cz