Tipy a rady Vánoční symboly na našich stolech

Dříve každý roh stolu zdobil jeden předmět: pecen chleba pro dostatek jídla po celý další rok, ošatka s úrodou pro plodnost polí, peníze pro bohatství a mísa s jídlem pro hojnost dobytka a drůbeže. Dnes, pokud máte u domu zahrádku a něco pěstujete, si můžete položit na stůl plodiny z vašeho hospodářství. Poté je uschovejte a na jaře je při zasévání přimíchejte k ostatním plodinám. Pojistíte si tak dle tradic dobrou úrodu.

Co znamená advent? S tímto obdobím se pojí mnoho tradic

Červená a zelená barva

Vánoční stůl ladíme většinou do červené a zelené barvy. A není to bezdůvodně. Červená barva totiž symbolizuje Ježíšovu krev, když zemřel na kříži. Zelená naopak znamená život a věčné světlo. Legenda praví, že když se narodil Ježíšek, všechny stromy shodily sněhovou pokrývku a odhalily nové zelené výhonky. Staří Římané zase na Nový rok zdobily své domy zelenými větvemi, větvičky jedle symbolizovaly život během zimy.

Připravte se na Vánoce: Tipy na vánoční výzdobu a dekorace

Cibule

Ač je to možná překvapivé, jedním ze symbolů Vánoc je právě cibule. Cibule a sůl zároveň představují jednu z tradic, kdy se večer na stůl naloupalo a položilo za sebou 12 cibulových slupek. Každá značila jeden měsíc dalšího roku a do každé se nasypala špetka soli. V které slupce se pak sůl do rána rozpustila, v tom měsíci mělo pršet. Ve které slupce sůl jen zvlhla, v tom měsíci mělo být deště málo. A ve které slupce většina soli zůstala, v tom měsíci mělo být sucho.

Jablka

Naši předkové používali jablka k věštění budoucnosti. Jablko se vždy rozkrojilo napříč a když byla uvnitř vidět zřetelná hvězdička z jádřince, symbolizovala pro další rok zdraví, štěstí i úspěch. Naopak neúplná hvězda nebo dokonce červík znamenaly nemoc a neštěstí. To však nebylo to nejhorší. Tomu, komu se uvnitř objevil křížek, měl přinést velké neštěstí či smrt.

Jadérka z jablek se také používala k věštění. Dvanáct jadérek se vhodilo do misky s vodou. Kolik jadérek vyplavalo na povrch, tolik mělo být v dalším roce suchých měsíců.

Med

I med se řadí mezi vánoční symboly. Ten, kdo si jím pomazal na Štědrý den tváře, toho měli mít v příštím roce všichni rádi.

Ořechy

Ořechy byly jednou z potravin, které dokázaly odhalit budoucnost. Po štědrovečerní večeři si každý z rodiny rozlouskl 4 vlašské ořechy. Ta jádra, která byla zdravá, věštila zdraví na následující 4 roční období. Jádra, která byla nahnilá či zčernalá, znamenala nemoc. Čím víc jader bylo zdravých nebo zčernalých, tím větší byla pravděpodobnost, že tato věštba se splní.

Se skořápkou od ořechů se pak prováděla další tradice. Do skořápky si každý člen rodiny vložil malou svíčku a pustil ji v misce po vodě. Sledovalo se, jestli se tyto skořápkové lodičky udrží pohromadě – to by pak znamenalo, že i rodina zůstane pospolu. Pokud nějaká lodička uplavala od ostatních, symbolizovala, že se ten člen rodiny vydá do světa. Nedejbože, když se ale lodička převrhla. V takovém případě se tento člen rodiny obával neštěstí.

Šupina z kapra

Dáváte na Štědrý den před večeří šupinu pod každý talíř či prostírání? Když si tuhle šupinku z kapra vložíte pak do peněženky, zajistí vám podle tradic údajně hodně peněz.

Vánoční symboly na našich stolech

Mezi tradičními vánočními jídly jsou ryby i fastfood

Vánočka

Jestli na Vánoce pečete tuto sladké pečivo, vyzkoušejte tuto tradici našich předků. Do těsta na Vánočku, které připravíte na Štědrý den, přidejte jedno zrníčko hrachu. Pak vánočku upečte a kdo z rodiny pak na hrášek narazí, tomu prý přinese po celý rok štěstí a úspěch.

Další výzdoba stolu našich předků

Dříve nesměly o Vánocích na stole chybět také tyto předměty a potraviny:

  • Zelená větvička, která symbolizovala život a štěstí.
  • K zelené větvičce patřilo i jablko, vajíčko a nějaká dekorace v červené barvě.
  • Jako symboly plodnosti se používaly čočka, hrách, obilí a ořechy.
  • Pro ochranu majetku se stůl zdobil cibulí, česnekem, solí, medem a klokočím.

Předměty, které ale v místnosti být nesměly, jinak nosily smůlu, byly věci jako zlomená svíčka a vymlácená sláma.

Zdroj: cesketradice.cz, thespruce.com, brtpichlavec.sweb.cz, vitalia.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek