Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Když začnete poprvé přemýšlet o výbavě pro miminko, mezi prvními věcmi se jistě objeví kočárek a oblečení. Ale je toho mnohem více, co přidat na seznam. Myslete i na přebalování miminka, koupání miminka, procházky s miminkem i jeho klidný spánek a krmení. Jenže kolik čeho pořídit a jakou velikost oblečení vlastně miminka nosí? Poradíme vám s nákupním seznamem výbavičky pro miminko!
Velikosti oblečení miminka dostanete v obchodě ve velikosti 50-100. Hodnoty představují délku (výšku) miminka v centimetrech a také na štítku najdete obvyklý věk miminka. Oblečení pro miminko ale vybírejte primárně spíše podle délky, protože se každé miminko rodí a vyvíjí jinak.
Věk miminka Velikost oblečení
0-1 měsíc 50-56
1-3 měsíce 62
3-6 měsíců 68
6-9 měsíců 74
9-12 měsíců 80
12-18 měsíců 86
Protože miminka velmi rychle rostou, nakupte oblečení ve více velikostech. Zkušené maminky doporučují koupit jen pár kousků oblečení pro novorozence ve velikosti 56, protože stejně vydrží jen třeba měsíc. Pak z něj miminko vyroste. Pokud ale už předem zhruba víte, že vaše miminko bude větší (váží více než 4 kg), pořiďte mu rovnou velikost 62 už na první měsíc. A naopak nedonošená miminka potřebují spíše menší velikost 50.
TIP: Co s sebou sbalit do porodnice jsme psali v článku Nenechte to náhodě: Tašku do porodnice sbalte včas
Nezapomeňte, že pokožka miminek je velmi citlivá a proto vybírejte i šetrné prací prostředky nebo perte dětské oblečení v mýdlovém slizu. Ten si snadno připravíte doma: V jednom litru vařící vody rozpustíte 200 g nastrouhaného mýdla. Poté přidáte cca 150 g krystalické sody a doplníte 9 litrů vody. V průběhu 24 hodin se tato směs přemění na sliz a můžete začít prát.
TIP: Jak správně oblékat miminko v zimě jsme pro vás zpracovali v jiném článku.
Z kosmetických přípravků toho miminko nebude moc potřebovat. Kůže miminek je velmi tenká. A jak už jsme zmiňovali, tak i citlivá. Proto ji nezatěžujte zbytečnými kosmetickými přípravky. S mazáním zadečku to také nepřehánějte, aby kůže získala schopnost samohojení. V drogerii pořiďte do výbavy:
Novorozence rozhodně nevystavujte zbytečně slunečním paprskům. Když jdete ven, namažte jej vždy (nehledě na roční období) dětským ochranným krémem s vysokým UV faktorem. Ani ve stínu není citlivá pokožka miminek v bezpečí. „Je celkově tenčí a nemá plně vyvinuté všechny ochranné funkce.
Novorozenci a děti do jednoho roku mají pokožku nejcitlivější, proto pro ně prudké sluneční záření znamená největší riziko. Ani pobyt ve stínu během poledních hodin není dostatečnou ochranou, protože se uplatní vliv odražených paprsků,“ vysvětluje kožní lékařka Andrea Vocilková.
TIP: Připravte se na miminko s předstihem. Víme, jak se vyvíjejí smysly vašeho miminka?
Základ tvoří samozřejmě postýlka s kvalitní matrací. Do postýlky nakupte také povlečení, prostěradla a peřinka na přikrytí. Polštář můžete pořídit až po prvním roce miminka. Do té doby není nutný, miminko si pohodlně vystačí s plenkou pod hlavou.
Dle vašeho uvážení můžete navíc pořídit:
TIP: Novorozenci bohužel nemají stejný spánkový rytmus jako dospěli. Přečtěte si článek Různé typy a fáze spánku u miminek, abyste byli v obraze.
Vanička pro miminko dnes už pořídíte spolu s lehátkem. Případně seženete lehátko samostatně a můžete ho použít i do vaší normální vany. Usnadní vám koupání a manipulaci s děťátkem, abyste ho nemuseli přidržovat jen rukou.
Než miminko ponoříte do vaničky, ujistěte se, že voda má teplotu těla, tedy 37 °C.
TIP: Přečtěte si také našich 10 tipů pro první klidné koupání miminka.
Tuto činnost budete provádět velmi často, vybavte se tedy potřebnými pomůckami a dostatkem plen. Rozmyslete si také, kde budete miminko přebalovat a podle toho pořiďte přebalovací podložku, pult nebo komodu (jen počítejte s tím, že vás může vyjít i na několik tisíc).
Při přebalování nechte pokožku miminka také chvilku dýchat a důkladně ji otřete vlhčenými ubrousky. U holčiček dávejte pozor na směr utírání – vždy odpředu dozadu. U chlapců nezapomínejte na místa pod penisem a šourkem.
TIP: S námi zvládněte přebalování holčiček i kluků levou zadní.
Pro všechny případy mějte po ruce lékárničku s:
Pro sebe si do lékárničky pořiďte také krém na bolavé bradavky. Nejznámější je Bepanthen. V případě potřeby ho můžete použít i jako krém na opruzeniny.
Zabavit miminko můžete mnoha způsoby. Hračky pro miminka zavěsíte nad postýlku, na hrací hrazdu nebo do kočárku. Ani při koupání se miminko nebude nudit, a to díky hračkám do vody.
Kromě výše uvedených věcí se vám budou hodit i další věci do výbavy. Pořiďte si pomocníky ke krmení miminka. Vyrážíte s miminkem k doktorovi nebo třeba jen na procházku? Kromě kočárku jistě oceníte ještě pár dalších věcí.
TIP: Poradíme, jak by mělo dítě jíst v prvním roce života.