Tipy a rady Zdravé mikulášské sladkosti? Domácí švestková marmeláda s čokoládou je hit!

Den Mikuláše patří k období adventu, kdy se mlsá o sto šest. Připravte se na tento den s námi a nachystejte svým ratolestem zdravé pochoutky.

Ovocné kuličky čokoládová pěna, oříškové tyčinky nebo domácí švestková marmeláda. Popřemýšlejte již dnes o tom, jak dětem připravit chutné a zdravé mikulášské balíčky, které jim budou všichni závidět. Nezapomeňte na to, že sladkosti nemusí být nutně nezdravé.

Svatý Mikuláš – co nám dáš? Sladkosti!

Každoročně nás přichází 5. prosince potěšit vzácná návštěva – svatý Mikuláš. Málokdo ale ví, že tato dnes již tradiční postava nemá svůj původ na dalekém zasněženém severu, ale v dnešním Turecku. Svatý Mikuláš konal po celý život dobré skutky a byl pro svoje činy natolik oblíbený, že den jeho úmrtí, 6. prosinec, byl vyhlášen za svátek. Pojďme se podívat na mikulášské recepty.

Zdravé mikulášské sladkosti? Domácí švestková marmeláda s čokoládou je hit!
Borůvkové kuličky

Ovesné vločky, borůvky a máslo rozmixujeme, vytvarujeme kuličky a obalíme je v kokosu. A že děti nemají v lásce zdravé sladkosti? Tyto borůvkové kuličky přímo zbožňují! Pokud je naaranžujete do obalu oblíbené bonboniéry místo čokoládových bonbonů, určitě je potěšíte.

Domácí čokoládová pomazánka

Také milujete čokoládovou pomazánku? Možná zbytečná otázka – kdo by ji neměl rád. Existuje několik způsobů, jak si zdravé sladkosti jednoduše a chutně připravit doma. Domácí čokoládová pomazánka se skládá jen z pár surovin, nepotřebujete žádné přidané látky ani dochucovadla. Ořechy, kakao, cukr, máslo a mléko. To je vše. A pokud ji dětem zabalíte do sklenice s jejich vlastním jménem, případně s kreativní etiketou „vyrobeno u Mikuláše“ nebo „spotřebujte do Vánoc“, určitě je to pobaví.

Podobně můžete zabalit také čokoládovou pěnu, kterou hravě připravíte z avokáda, anebo čokoládový hummus, který si děti mohou samy namazat na chléb ke svačině do školy.

TIP:

Vyzkoušejte naše zdravé a chutné perníčky z žitné mouky nebo pečená „lízátka“ cake pops, která skvěle obohatí mikulášskou nadílku vašemu dítěti.

Domácí švestková marmeláda s čokoládou je hit

Švestková marmeláda je alternativou běžně dostupných sladkostí. Kromě toho, že není tak sladká, je zdravá a hlavně vyrobená v domácích podmínkách bez přidaných látek a stabilizátorů, které dětem opravdu neprospívají. Žádný palmový tuk ani kvanta cukru.

Na švestkovou marmeládu potřebujete:
1,5 kg čerstvých švestek
4 polévkové lžíce kokosového cukru / medu
5 polévkových lžic kakaa
100 g kvalitní tmavé čokolády
2 čajové lžičky skořice
2–3 hrsti oříšků podle chuti (lískové, vlašské ořechy)

  1. Švestky umyjte, zbavte pecek a dejte vařit do hrnce společně se skořicí. Nejlépe uděláte, když použijete široký hrnec, aby se vám v něm hmota dobře míchala. Švestky nechte rozvařit za stálého míchání, zabráníte tak připálení. Až budou švestky rozvařené, rozmixujte je v mixéru a propasírujte.
  2. Do teplé rozmixované hmoty přidejte kokosový cukr (nebo med), nastrouhanou čokoládu, kakao a promíchejte, aby se čokoláda rozpustila.
  3. Cukr přidávejte podle chuti, záleží na tom, jak sladké jsou švestky. Uvedené množství cukru je jen orientační.
  4. Na závěr přidejte mleté oříšky. Před mletím je ještě nasucho opražte, získají tak výraznější chuť.
  5. Teplou švestkovou marmeládu dejte do sterilizovaných a vysušených sklenic, zavřete a postavte je vzhůru nohama na víčko.
  6. Pokud je následně ještě sterilizujete při teplotě 95 stupňů po dobu cca 20 minut, prodloužíte tím jejich trvanlivost na několik týdnů. V opačném případě je doporučujeme zkonzumovat do 14 dní.

TIP:

Švestkovou marmeládu můžete dětem zabalit do miniaturních skleniček s etiketou, na které bude napsáno, na co je mají konkrétně použít: na chleba, palačinky, lívance, vánočku nebo jen tak na svačinku. Takto naplněné sklenice mohou být součástí mikulášského balíčku nebo poslouží jako vánoční překvapení.

Zdroj: dobrodruh.sk, moje-jedlo.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek