Tipy a rady Recept na Zelený čtvrtek: Víme, co jíst

Recepty na Zelený čtvrtek: Víme, co jíst

Co jíst podle tradice na Zelený čtvrtek? Připravili jsme pro vás tipy na recepty na Zelený čtvrtek, které jsou jednoduché a zvládnete je za pár minut.

Zelený čtvrtek původně nebyl zelený

Proč se vlastně Zelenému čtvrtku říká Zelený čtvrtek? S největší pravděpodobností vznikl název zkomolením německého sousloví Greinen Donnerstag (Lkavý čtvrtek) na Grünner Donnerstag. Dávalo by to také větší smysl, protože ve Škaredou středu podle Bible zradil Jidáš Ježíše – za 30 stříbrných prozradil velekněžím, kde se Ježíš a jeho následovníci nachází. Ve čtvrtek pak Ježíš uspořádal poslední večeři se svými následovníky.

TIP: V článku Velikonoční tvoření: Výroba velikonočních dekorací je hračka, jsme pro vás připravili několik DIY tipů, jak si rychle a jednoduše zkrášlit svůj domov.

Co vařit na Zelený čtvrtek?

Jaké jídlo byste tedy měli konzumovat na Zelený čtvrtek? Podle tradice měla celá rodina sníst něco zeleného. Hospodyně nejčastěji vařily zelenou polévku, do které přidávaly jarní bylinky – česnek medvědí, kopřivy nebo špenát. Říkalo se totiž, že pokud sníte v tento den něco zeleného, budete pak zdraví po celý rok. A pozor! Na Zelený čtvrtek rozhodně nejezte masové pokrmy. Podle zvyku ještě stále trvá čtyřicetidenní půst, který začíná vždy Popelečnou středou.

Chcete uvařit tradiční jídlo na Zelený čtvrtek? Pak se mrkněte na recept na skvělou špenátovou polévku se ztraceným vejcem. K zelené polévce si udělejte tradiční velikonoční pečivo – preclíky. A jako dezert si připravte velikonoční jidáše s medem.

TESCO recepty na Zelený čtvrtek, ze kterých si můžete vybrat, co budete vařit:

Co dalšího jíst na Zelený čtvrtek? Nezapomeňte na jidáše!

Kromě tradičních zelených pokrmů si naši předci na Zelený čtvrtek dělali také další speciální velikonoční sladké pečivo – jidáše. Symbolizují provaz, na kterém se Jidáš po zrazení Ježíše oběsil.

Podle tradice byste měli jíst jidáše právě na Zelený čtvrtek – ideálně ještě před východem slunce (v takovém případě je musíte připravit už během Škaredé středy). Jen tak budete po celý rok chráněni před nemocemi a před uštknutím. Některé zdroje dokonce hovoří o tom, že vás konzumace tohoto tradičního velikonočního pečiva ochrání před lidskou zradou.

Těsto na jidáše svou konzistencí připomíná těsto na vánočku nebo mazanec. Proto počítejte s tím, že vám značnou část přípravy jidášků zabere především kynutí.

3 tipy na ty nejlepší jidáše

  • Všechny ingredience na jidáše vytáhněte z lednice alespoň 30 minut před samotnou přípravou. Suroviny budou mít stejnou teplotu – těsto snadněji nakyne a nebude praskat.
  • Nezapomeňte přes síto prosít mouku.
  • Nepodceňte také vypracování těsta, bude se vám hodit výkonný kuchyňský robot.

V dalším článku jsme pro vás sepsali tradiční recept na velikonoční jidáše. A pokud máte doma bezlepkáře, zabruslete na recept na velikonoční jidáše bez lepku.

Recept na tradiční velikonoční pečivo (preclíky) na Zelený čtvrtek k jarní polévce

Na tradiční velikonoční pečivo (preclíky) na Zelený čtvrtek budete potřebovat:

  • 500 g polohrubé mouky
  • 30 ml teplého mléka
  • Čerstvé droždí
  • 10 ml oleje
  • Trochu soli
  • Na posypku a potření: kmín, hrubou sůl a vejce

Postup: Všechny ingredience smíchejte misce, pořádně těsto zapracujte a nechte kynout alespoň 1 hodinu. Mezitím si předehřejte troubu na 180 °C. Po vykynutí si z těsta připravte menší kuličky. Z každé kuličky vyválejte tenké válečky a vytvarujte z nich preclíky. Nezapomeňte preclíky ještě potřít rozšlehaným vajíčkem, posypte je kmínem a hrubou solí. Pečte zhruba 30 minut.

Vytisknout stránku
Sdílet článek