Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Spojují sekané či mleté potraviny, zahušťují polévky a omáčky, kypří těsta a jsou základem různých samostatných jídel. Vajíčka máme většinou všichni doma, a přitom často vůbec nevíme, na jakých všech jídlech bychom si díky nim pochutnali. Pojďme to napravit!
TIP: Přečtěte si taky, jak dlouho vejce vařit, aby byla přesně taková, na jaká máte chuť.
Receptů na vajíčkovou pomazánku je nespočet. Její základ tvoří natvrdo uvařená vajíčka, máslo, sýr, sůl a pepř. Vše spolu zmixujeme a podle chuti přidáváme například:
Pomazánka chutná nejlépe na čerstvém pečivu.
Kdysi se majonéza nekupovala v obchodech, ale poctivě se šlehala doma. Není to vůbec těžké, důležité je mít pevnou ruku a trpělivost.
Na domácí majonézu potřebujeme:
Je velmi důležité, aby všechny suroviny byly pokojové teploty. Ideální bude, když je vytáhnete večer z chladničky a majonézu uděláte druhý den. Pokud ale nemáte tolik času, dopřejte ingrediencím alespoň 3 hodiny mimo lednice.
V mixéru rozmixujeme vejce s hořčicí a za stálého míchání pomalu, velmi tenkým proudem až po kapkách přiléváme olej. Jakmile majonéza zvětší svůj objem a začne houstnout, olej můžeme přidávat větším proudem, stále však rovnoměrně a pomalu. Hotovou majonézu osolíme.
Domácí majonézu využijete při přípravě vaječného salátu. Ten má, podobně jako pomazánka, nespočet podob a variací.
Základem vajíčkového salátu jsou:
Vše spolu smícháme a vajíčkový salát dochutíme solí, pepřem, hořčicí. Pokud je příliš hustý, zředíme ho trochou nálevu z kyselých okurek.
Pro změnu chuti můžete do originálního vajíčkový salátu přidat nakrájenou papriku, šunku, hrách nebo jinou zeleninu.
Natvrdo uvařené bílky, naplněné pomazánkou ze žloutku a dalších surovin, vás zachrání, když přijde nečekaná návštěva a vy jí nemáte moc co nabídnout. Přečtěte si recept na plněná vejce na Hello Tesco. Hotové je budete mít raz dva!.
Vajíčkovou „palačinku“ můžete připravit jako slanou, ale i sladkou snídani. Nestačí však pouze rozmíchat vajíčka a vylít je na horkou pánev. Krásně nadýchaná omeleta vyžaduje trochu kumštu. Vyzkoušejte několik našich triků:
Inspirujte se taky naším receptem na velikonoční omeletu s jarními bylinkami a šunkou. Je výborná!
Pokud u vás vaječná frittata ještě nezdomácněla, zkuste ji a uvidíte, že pro vás bude jasnou volbou, kdykoliv nebudete vědět, co rychle navařit k večeři.
Frittata se připravuje podobně jako omeleta z vajec rozšlehaných s mlékem nebo smetanou, dochucených solí a pepřem. Pak už jen přidáte to, na co máte chuť, nebo co nabízí lednice. Do frittaty můžete nakrájet například:
Vše vlijeme do zapékací misky a pečeme asi 15 minut při teplotě 170 °C. Frittatu můžeme nalít i do široké pánve a pod pokličkou ji na mírném ohni smažit asi 5 minut z každé strany. Jen pozor, aby se nám při otáčení frittata nepotrhala.
TIP: A co takhle frittata s cibulí? Rozhodně potěší celou rodinu!
Takový jednoduchý recept na polévku jen tak snadno nenajdete. Vajíčkovou polévku máte hotovou za čtvrt hodiny.
Potřebujeme:
Na oleji osmažíme mouku dozlatova. Jíšku zalijeme studenou vodou, přidáme bujón, a když bude voda vřít, pomalu za stálého míchání vlijeme rozšlehaná vejce. Nakonec posypeme nasekanou petrželkou. Podáváme s čerstvým nebo opečeným pečivem.
Netradiční způsob přípravy vajec je zapéct je ve formě na muffiny. Zkuste to tak, jak jsme to udělali my – s tenoučkými plátky cukety po obvodu a sýrovou kůrkou navrchu. Celý recept na vaječné muffiny s cuketou si můžete přečíst v našem článku na Hello Tesco.
Extravagantní ozdobou každé studené mísy můžou být i oloupaná vajíčka natvrdo se světle hnědou mramorovanou kresbou. Jak na to?
Vajíčka vaříme 4 minuty ve vroucí vodě. Pak je vytáhneme a do vody dáme 2 sáčky černého čaje nebo nasypeme sypaný čaj. Celou skořápku vajíček proklepneme lžičkou, aby popraskala. Neloupeme! Vajíčka vložíme zpět do čajové vody a vaříme další 4 minuty. Ve vodě je necháme vychladnout, pak oloupeme a opláchneme.
TIP: Dračí vajíčka ještě překrojte a naplňte žloutkovou nádivkou.
Lehoučké obláčky sněhu z bílků, plovoucí ve žlutém vanilkovém pudinku mnohým připomenou jejich vlastní dětství. Oblíbený dezert doporučujeme kdykoliv, když máte chuť na sladké a nevíte, co byste si zamlsali.
Na ptačí mléko potřebujeme:
Oddělíme bílky od žloutků. Z bílků a cukru vyšleháme tuhý sníh. Žloutky vyšleháme s pudinkem a vanilkovým cukrem. Mléko přivedeme k varu a postupně do něj lžící vkládáme sněhové hrudky, které po chvilce obrátíme. Pak je vybereme do misek. Do vřelého mléka vlijeme žloutkovou směs a uvaříme řidší pudink. Naléváme do misek na sněhové obláčky a podáváme teplé.
I vajíčková tlačenka patří k receptům, při kterých se chutně zužitkují zbytky z lednice. Vždyť do ní můžeme dát i uzeniny, zeleninu a také ten bílý jogurt, kterému už za chvíli skončí záruka. Zkuste náš recept na vajíčkovou tlačenku s vlastními přísadami.
TIP: Víte, že všechno, co k vaření potřebujete, vám rádi přivezeme až před dveře? Objednejte si nákup online a raději si místo nakupování přečtěte knížku nebo pusťte svůj oblíbený film.