Děti Novorozenec Vrstvy a čepička: Základy oblékání miminka na jaře

S příchodem jara přicházejí konečně slunné dny, nebe je jasně modré, ale vzduch je stále chladný a teploty se mohou z hodiny na hodinu změnit. Venku trávíte čím dál více času, a proto musíte pečlivě zvážit, co obléknete vašemu miminku. Nebojte se, žádná věda to není. V oblékání dospělých a dětí není v podstatě žádný rozdíl. Zapojte jen selský rozum.

Vrstvení

Stejně jako sobě, oblékněte novorozenci více vrstev, které mu pak můžete postupně svlékat nebo naopak zase oblékat. U novorozence však myslete na pravidlo jedné vrstvy navíc, než nosíte vy sami.

Základem šatníku miminka je body, které by mělo vždy tvořit spodní vrstvu. Na tuto vrstvu miminku oblékněte dupačky do pasu. Nejvhodnějším materiálem je bavlna, která bude k citlivé pokožce miminka šetrná a navíc prodyšná. Nikdy nezapomeňte na ponožky. Hlavně u kojenců do 6 měsíců je nutností, aby měli chodidla stále v teple. Na ně můžete obout kojenci bačkůrky, pokud mu nožičky v kočárku koukají zpod deky.

V případě, že teploty venku nepřesahují 10 °C, druhou vrstvu může tvořit například overal a teplejší kabátek. U této vrstvy už nemusíte trvat na bavlně. Můžete použít oblečení z fleecu nebo svetroviny. Poslední vrstvou bude zavinovačka nebo deka. Takový model doplňte  čepičkou.

Další variantou je místo overalu obléci miminko do dupaček, mikiny a kabátku, opět spolu s čepičkou a zavinovačkou.

Když teploty vystoupají nad 20 °C, bohatě postačí na body a dupačky obléci overal nebo mikinu. Hlavičku kojence však zakryjte i tak slabší bavlněnou čepičkou. Opět jako vrstvu navíc přidejte zavinovačku nebo deku.

Termoregulace se teprve vyvíjí

Důležité je vědět, že miminka ještě nemají vyvinutou termoregulaci, takže se s výkyvy teplot vyrovnávají obtížně. S tím mu pomůžete právě tak, že mu obléknete raději více tenčích vrstev oblečení. Nenechte se zmást studenými ručičkami a nožičkami a neoblékejte dítěti hned další vrstvu navíc. Nejspolehlivějším indikátorem je zátylek dítěte. Pokud je suchý a teplý, je vše v pořádku. Pokud je vlhký, sundejte miminku jednu vrstvu oblečení, ale naopak studený zátylek vám logicky napoví, že byste měli miminko přiobléct.

Pozor na sluneční paprsky

Jestli máte doma čerstvě narozené miminko, chraňte ho před přímým slunečním světlem. Takže když vyrazíte ven, kočárek jako ochrana bude bohatě stačit. Pokud budete miminko vyndávat z kočárku, nezapomeňte mu i na chvilku nasadit na hlavu klobouček. Měl by zakrýt také krček a ouška miminka.

Kdy poprvé vyrazit na procházku?

Pokud jste si teprve nedávno přivezli vaše miminko z porodnice, buďte s procházkami první týden velmi opatrní. Raději zůstaňte doma v případě, že je venku větrno nebo deštivo - i kdyby byly teploty příjemné. Na první procházku v příhodném počasí se vydejte nejdříve 3.den po porodu a začněte pouhými 15 minutami venku. Postupně můžete každý den přidávat 10 minut, až se dostanete na 1,5 hodinovou vycházku. Teplota vzduchu venku by ale neměla klesnout pod -5 °C.

Užijte si příjemné chvíle se svým miminkem venku a ukažte mu, kolik je na světě dalších krás, barev a vůní. Až se vrátíte z procházky, bude vaše miminko plné nových zážitků a dojmů. A dost možná, že i plenka bude plná… Zvládněte miminko přebalit levou zadní díky našim tipům. 

Zdroje: mother-top.com, vitalia.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek