Tipy a rady Všechno, co byste měli vědět o máslové dýni a dýni hokkaido

Nejpoužívanější z této čeledě jsou dýně hokkaido a máslová dýně. Mají univerzální použití, jsou plné vody, vitamínu C a zdraví prospěšného betakarotenu. Skvěle se hodí právě v období přicházející zimy.

Dýně pochází z Ameriky – Kryštof Kolumbus přinesl její semínka do Evropy, kde se nakonec začala pěstovat. V tu dobu ještě neměla kulatý tvar, na který jsme zvyklí z halloweenské výzdoby, ale byla to odrůda s dlouhým, křivým krkem.

Dýně je velmi chutná a univerzální surovina. Vhodná je nejen na vaření a pečení, ale také do omáček, salátů či polévek. Kromě dužiny se z ní dají využít také semínka, která jsou bohatá na minerály a vitamíny. Dalším dýňovým produktem do kuchyně je dýňový olej, jenž obsahuje až 90 % nenasycených mastných kyselin a velké množství minerálů, které naše tělo potřebuje, ale nedokáže si je vyrobit samo. Využít se dají také její listy. Ty pomáhají při chudokrevnosti či cukrovce.

Základní čtyři skupiny

Víte, které to jsou? Dýně obyčejná, velkoplodá, muškátová a tykev fíkolistá.

  • Do první skupiny patří známé cukety a patizony.
  • Mezi velkoplodé patří právě dýně hokkaido. Její výhodou je, že se nemusí loupat, protože slupka při vaření nebo pečení změkne a může se konzumovat. Má příjemnou sladkooříškovou chuť. Výborná je na polévku či na pečení i grilování. Pochutnat si můžete třeba na dýňové pomazánce s červenou čočkou.
  • Tykev fíkolistá se vyznačuje mimořádnou odolností vůči povětrnostním podmínkám a využívá se u nás zpravidla jako podnož pro roubování okurek a melounů.
  • Mezi muškátové patří máslová dýně, která se perfektně hodí k masu či rybám, jako příloha nebo syrová do salátu. Muškátová dýně je ale vhodná hlavně na pečení. Má krásnou oranžovou barvu a její chuť je velmi intenzivní.

Všechny druhy dýní jsou bohaté na vitamín E, který pomáhá vylučovat z těla toxiny.

Dýně je ovoce, nikoli zelenina

Encyklopedie nám říká, že plod, který obsahuje semínka, je definován jako ovoce. Právě proto je dýně z botanického hlediska ovocem. Sice je nazývána zimní „zeleninou“, ale má ráda teplé podmínky na pěstování. Je dostupná ve vícero barvách a tvarech, určitě jste ji už viděli v zelené, žluté, červené, bílé nebo modré barvě jako malou, vysokou, okrouhlou nebo hruškovitou. Některé jsou dokonce tak velké, že se musí přepravovat vysokozdvižným vozíkem (o největší vypěstované dýni se dozvíte na konci článku). Některé druhy se hodí více ke konzumaci, jiné spíše na vyřezávání či výzdobu.

Všechno, co byste měli vědět o máslové dýni a dýni hokkaido
Dýňová semínka

Každá dýně obsahuje průměrně jeden hrnek dýňových semínek. Je škoda je vyhazovat, můžete je využít například na ozdobu vynikající pomazánky z červené čočky a mrkve.

Od hlavy k patě

Nejpoužívanější částí ke konzumaci je dužina a dýňová semínka. A co takhle dýňové květy? Jemná chuť květů se hodí do mnohých jídel. Úplně postačí, když zlehka osmahnete česnek s cibulí a troškou chilli, přidáte umyté a nakrájené květy a několik minut dusíte na mírném ohni. Dochutíte čerstvými bylinkami a můžete podávat například jako náplň do tortilly. Z květů je také chutná polévka. Jestli máte rádi něco mastnějšího, dýňové květy si můžete usmažit třeba v trojobalu jako řízky s jogurtovočesnekovým dresinkem.

Dýňová dužina

Po upečení či uvaření máslové dýně či dýně hokkaido ji můžete jednoduše rozmačkat vidličkou anebo si pomoct kuchyňským robotem. Z dýně, která má váhu okolo 2,5 kg, získáte přibližně 4 hrnky pyré. Dýňové pyré je vhodné pro malá miminka jako příkrm, může sloužit jako doplněk bramborové kaše anebo ho použijte na přípravu lahodného domácího kečupu s dýní hokkaido.

Zůstala vám doma máslová dýně nebo dýně hokkaido? Určitě ji nevyhazujte. Je ideální na zmražení. Nakrájejte ji na malé kousky a nabalte do potravinových sáčků. Postupně ji můžete podle potřeby z mrazáku vyndat a používat na dýňové recepty. Bude se vám určitě hodit na přípravu polévky z máslové dýně či na polévku z dýně hokkaido. Mražená vám vydrží až několik měsíců bez ztráty kvality a chutě. Po vyndání z mrazáku ji umístěte do lednice, kde se postupně rozmrazí.  

Čím nahradit dýni?

Znáte to. Chystáte se udělat recept z dýně a těsně před vařením zjistíte, že té dýně máte málo. Nic není ztraceno, existují náhražky, které jsou jejími 100% dubléry. Které to jsou?

Mrkev, která patří mezi kořenovou zeleninu a má stejnou barvu jako dýně hokkaido nebo máslová dýně. Obsahuje spoustu betakarotenu. Co je však důležité: když ji použijete, tak nikdy na její záměnu nepřijdete. Její tvar i chuť jsou po uvaření či upečení identické s chutí dýně.

Sladké brambory, další náhražka dýně, která vás zachrání. Připravujete krémovou polévku a část dýně vám chybí? Poslouží vám batáty. Ty obsahují velké množství zdraví prospěšného betakarotenu, který se ukrývá hlavně ve slupce. Sladké brambory proto jen důkladně omyjte a neloupejte. Nahradit je můžete také v pečené formě anebo je zaměnit za máslovou dýni jako surovinu do koláče.

Dýňová párty začíná. Jste připraveni?

Co by to bylo za dýňovou párty bez masky a pořádně ozdobené dýně? Taková výzdoba má však po vyřezání krátkou životnost, vydrží jen několik dní. Jestli chcete, aby vám vydržela co nejdéle, nabízíme vám pár tipů, jak na to:

  • Vyřezané části potřete troškou vazelíny nebo rostlinným olejem. Pokud jsou otvory příliš malé, použijte na potření vatové tampony.
  • Přes den ji zakryjte vlhkou utěrkou.
  • Pokud máte v lednici místo, na noc ji uložte do chladu.
  • Zafixujte ozdobenou dýni lakem na vlasy anebo akrylovým sprejem (poté ji už rozhodně nekonzumujte, úprava pronikne až do dužiny).

Věděli jste, že…

  • V minulosti se používala na odstranění pih, ale také na léčbu uštknutí hadem.
  • Až 90 % dýně tvoří voda.
  • Guinnessova kniha rekordů obsahuje záznam z roku 2013, který hovoří o tom, že největší vypěstovaná dýně vážila 921 kg a pochází z Ameriky.
  • Povrchové kosmetické skvrny na dýni nemají žádný vliv na její chuť a kvalitu.

Zdroj: thespruceeats.com, fitshaker.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek