Zdravý životní styl Moderní a fit strava Sezónní ovoce a zelenina jsou prevence podzimních chřipek

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje denně zkonzumovat pět porcí ovoce a zeleniny. Velikost jedné porce můžete určit podle toho, kolik se vám vejde do dlaně. Zelenina by měla převažovat nad ovocem v poměru 2:1 a je jedno, jestli ovoce a zeleninu upravíte tepelně nebo ne.

Jak praktické! Velikost porce změříte rukama

Sezóna chřipek a nachlazení

Během podzimu na vaše tělo budou útočit viry a bakterie. V ochlazujícím se počasí vám hrozí angína, chřipka, laryngitida, bronchitida a zánět horních cest dýchacích. Aby váš imunitní systém měl šanci se bránit, musíte mu dodat dostatek vitamínů a živin. A z čeho jiného získat dostatek vitamínů než z čerstvého ovoce a zeleniny.

Nachlazení, chřipka, alergie: Rozpoznejte jejich příznaky.

Sezónní zelenina a ovoce

Zelenina je zásadotvorná, a to znamená, že přispívá k udržení pH vašeho těla. Také obsahuje důležité vitamíny, minerály, enzymy a je zdrojem vlákniny. Všechny tyto benefity zeleniny ale získáte jedině z té, která byla vypěstována bez chemických postřiků a za přirozených podmínek. Skladovaná a dovezená zelenina ze zahraničí ztrácí během transportu na účinných prospěšných látkách. Volte raději plody, které byly vypěstovány u nás v České republice. U takových plodů budete mít větší jistotu, že se do obchodu dostaly ve své sezóně a nebyly sklizeny před dozráním. Jelikož se nemusí převážet přes půlku světa, klesá podíl obsahu chemických látek, potřebných na udržení čerstvosti během dovozu. Navíc plodiny vypěstované u nás jsou pro naše tělo nejpřirozenější.

Teplý salát z dýně a červené řepy


Když sáhnete po sezónním ovoci a zelenině, můžete se těšit z těchto výhod:

  • plodiny jsou čerstvé a mají vynikající chuť
  • obsahují více vitamínů a důležitých látek
  • prodejní ceny jsou nižší
  • konzumace sezónní místní zeleniny a ovoce je pro tělo mnohem přirozenější a vhodnější, protože obsahuje látky a živiny, které tělo v daném ročním období potřebuje

Kde shánět ovoce a zeleninu, abyste měli jistotu, že jsou plody čerstvé a z místních zdrojů?

  • farmářské trhy
  • drobní pěstitelé
  • dívat se na popisky v supermarketech odkud ovoce nebo zelenina pochází
  • můžete si některé druhy také vypěstovat doma na zahrádce

Podzimní ovoce a zelenina

Bílá ředkev – léčí respirační problémy, detoxikuje tělo, posiluje imunitu
Brambory  – pomáhá při nachlazení, revmatu, žaludečních vředech
Brokolice – zabraňuje nachlazení a snižuje cholesterol
Celer – chrání proti křečovým žilám, cukrovce a hemoroidům
Cibule – působí proti chřipce, nachlazení a virózám
Cuketa – uklidňuje, detoxikuje a má antibakteriální účinky
Červená řepa – posiluje imunitu a snižuje krevní tlak
Hroznové víno – pomáhá proti zácpě. Má protirakovinné účinky
Hrušky – podporují funkci ledvin a detoxikují tělo
Jablka – pomáhají při zánětech, horečkách a kašli
Kedlubna  – posiluje srdce a podporuje pravidelné vyprazdňování
Květák – pročišťuje organismus a vylučuje přebytečnou vodu z tkání
Mangold – je prevencí proti nádorům a zpevňuje cévy
Mrkev – pomáhá při astmatu, revma a průjmu
Špenát – je vhodný pro těhotné díky obsahu kyseliny listové
Švestky – čistí střeva a působí proti stresu

Vitamíny v podzimním ovoci a zelenině

Vitamín A najdete především ve žluté a červené zelenině jako je mrkve, rajčata, dýně, červená řepa, ale rovněž v cuketě, brokolici, cibuli, celeru a špenátu. Vitamin A kromě zraku posiluje i imunitní systém. Podporuje krvetvorbu a růst kostí. Tento vitamín má význam pro vývoj spermií, vajíček a následně i vývoj plodu. Doporučená denní dávka pro těhotné ženy je maximálně 1,2 mg. V ovoci a zelenině se “áčko” vyskytuje ve formě provitamínů – karotenoidů, kterými není možné se předávkovat.

Mrkvový džus s jablkem a citronovou šťávou


Jestli se cítíte často unavení a nemůžete spát, je možné, že vám chybí vitamíny řady B, které obsahují především brambory, kapusta, mrkev, cibule, celer, červená řepa, hlávkový salát, hroznové víno a špenát. Imunitě prospívá zejména vitamín B6, který také působí příznivě na paměť a pomáhá při revma. B6 je důležitý především pro získávání energie z bílkovin. Dostatek vitamínu B6 pomáhá předcházet kardiovaskulárním chorobám. „Za zmínku stojí taky vitamín B9 – kyselinu listovou, která bývá často nedostatková, protože nesnese vyšší teplotu a rychle se ničí při tepelné kuchyňské úpravě. Jak sám název napovídá, nachází se hlavně v listové zelenině, na podzim ji tedy najdeme v ledovém salátu, brokolici a kapustě. Kyselina listová hraje klíčovou roli v krvetvorbě. Krev je základ života, okysličuje orgány a přivádí jim živiny a naopak odpadní látky odvádí,“ doplňuje nutriční specialistka Zuzana Pavelková Šafářová.  

Hrozny mají léčivé účinky! Pomohou vám i zhubnout.

Největším pomocníkem v posílení imunity je vitamín C! Jezte papriku, jahody, kapustu, ředkev, cibuli, celer a brokolici. Díky protizánětlivým účinkům “céčka” předejdete nachlazení. Je to silný antioxidant a chrání vaše tělo před volnými radikály. Vitamín C dokáže pročistit lidské tělo a zbavit ho těžkých kovů, které se do našeho těla dostávají z vnějšího prostředí.

Vitamin E je důležitý antioxidant, má pozitivní vliv na naši obranyschopnost a zlepšuje kardiovaskulární systém organismu, tedy snižuje riziko infarktu. Na podzim zařaďte do jídelníčku mangold, špenát, cibuli a ostružiny.

Bez vitamínu K bychom se neobešli. Podílí se významně na krevní srážlivosti a je důležitý pro pevnost cév, kostí a zdraví srdce. Zdroj vitamínu K jsou podzimní kapusta, ledový salát brokolice, rajčata, mrkev, špenát.

Inspirujte se recepty s podzimním ovocem a zeleninou

Zdroj: zuzanasafarova.cz, farmarsketrziste.cz, skramlikova.blog, viviente.cz, laserone.cz, ordinace.cz, ona.idnes.cz, celostnimedicina.cz

Vytisknout stránku
Sdílet článek