Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Pokud se rozhodnete vypěstovat si vlastní špenát, nachystejte si nejdříve menší květináč na sazenice. Semínka zasejte přibližně 2 cm hluboko. Špenát klíčí 5 až 14 dní v závislosti na odrůdě a podmínkách pěstování. Sledujte, kdy se na každé rostlince objeví 2 až 3 lístky, tehdy jsou zralé na přesazení do většího květináče.
Na pěstování špenátu zvolte květináč, který je hluboký přibližně 15 až 20 cm a spíše široký než hluboký. Je na vás, jestli si zvolíte víc menších květináčů, nebo upřednostníte okenní truhlíky či dřevěné bedny.
Sazeničky špenátu by se měly sázet přibližně 8 cm od sebe. Pokud se chystáte sbírat baby špenát, můžete zmenšit rozestup na 5 cm.
Špenátu se daří nejlépe na jaře a na podzim, během léta je náchylný k blednutí a vyschnutí.
Špenát je připravený ke sběru po 37 až 50 dnech po vyklíčení, opět záleží na podmínkách pěstování a kultivaru. Baby špenát sbírejte hned na začátku, kdy jsou jeho lístky malé a jemné. Baby špenát má delikátní chuť a hodí se do zeleninových salátů a smoothie. Můžete si ho také připravit v teplé podobě, ale přijdete tak o jeho cenné látky. Stonky baby špenátu nemusíte vyhazovat, jsou jemné a příjemné na konzumaci.
Zralý špenát se sbírá později, obvykle cca 50 dnů po vyklíčení. Je vhodný zejména na vaření. Musíte ho důkladně ošetřit, umýt a zbavit tvrdých částí, především stonku. Špenát je výborný restovaný na másle nebo na oleji jako příloha k hlavnímu jídlu, do omáčky na těstoviny nebo jako náplň do slaných koláčů. Může se dát zamrazit, neuškodí mu to, pokud se bude následně tepelně upravovat.
Penne se špenátem, smetanou a kuřecím masem jsou tou správnou volbou na lehký oběd.
Špenátové lasagne neodmítne nikdo z vaší rodiny.
Cannelloni plněné ricottou a špenátem přináší zajímavou chuť a vůni.
Špenát s bramborovým knedlíkem a masem je stará dobrá česká klasika.
Voda použitá na vaření brambor je přírodním hnojivem pro rostliny díky vitamínům uvolněným během vaření. Vodu nechejte vychladnout a použijte ji na zalévání pokojových nebo zahradních rostlin alespoň jednou týdně. Minerální vodu, kterou byste vyhodili, můžete také použít jako hnojivo.
Zdroj: balconygardenweb.com, goodhousekeeping.com