Tipy a rady Vločky: ovesné, pohankové, špaldové nebo amarantové. Vyznáte se v nich?

S dobou, která se neustále vyvíjí dopředu, se přizpůsobuje i nabídek vloček v supermarketech. Od těch, které obsahují lepek, po bezlepkové, ovesné, přes pohankové, špaldové až po amarantové.

Oves a ovesné vločky

Nejstarší archeologické nálezy ovesných zrn pocházejí ze starého Egypta. Našly se mezi pozůstatky 12. dynastie, takže jsou asi 4 tisíce let staré. Tento prastarý oves ovšem nebyl pěstovaný záměrně, za účelem konzumace, ale spíše byl považován za plevel.

Nejstarší pěstovaný oves byl nalezen ve Švýcarsku a pochází z doby bronzové. V literatuře je poprvé vzpomenut v 1. století našeho letopočtu. Ve Skotsku se stal oves populárním v 15. století a do Spojených států dorazil začátkem 17. století. Ve Skotsku jsou ideální podmínky na pěstování ovsa – je tam krátká a vlhká vegetační doba. Ovesné vločky se připravují namáčením na noc ve slané vodě. Ráno se potom vaří na mírném ohni do podoby tradiční ovesné kaše.

Kromě jiného mají vločky blahodárné účinky na organismus. Obsahují specifický typ vlákniny (beta-glukán), který snižuje hladinu celkového cholesterolu v organismu. Studie hovoří o tom, že oves pomáhá předcházet srdečním onemocněním. Antioxidanty, které oves obsahuje, snižují riziko kardiovaskulárních chorob, jako je ateroskleróza. Jelikož jsou plné vlákniny, způsobuje to, že se po jejich snědení cítíte plní. Díky tomu pak zabráníte přejídání se. Ovesné vločky tělo tráví velmi pomalu, což způsobuje pocit plného břicha a eliminuje potřebu neustále něco jíst. Pokud je dáváme dětem, docílíme vyšší odolnosti vůči astma. A pokud z nich uděláme koupel, ulevíme miminkám od nepříjemných opruzenin.

Špaldové vločky

Podobně, jako se v posledních letech rozmohla špaldová mouka na pečení chleba, jsou také populární špaldové vločky. Špalda je předchůdcem pšenice, patří mezi nešlechtěné obilniny, které jsou mimořádně odolné a mají specifickou chuť. Jsou považovány za jedny z nejvýživnějších obilnin. Je to díky vysokému obsahu vitamínu B, manganu, hořčíku, bílkovin. To určitě potěší vegetariány.

Lepkové nebo bez?

Pokud jste celiak a trpíte intolerancí na lepek, mohli jste v minulosti na snídaně jako je čokoládová granola zapomenout. Dostupné byly převážně ovesné vločky, které měly lepek. Dnes už na trhu najdete běžně bezlepkové vločky jako jsou ty pohankové, amarantové, rýžové, kukuřičné, pšeničné nebo quinoa. Vyznáte se v nich?

Vločky: ovesné, pohankové, špaldové nebo amarantové. Vyznáte se v nich?

Pohankové vločky

Jsou vyrobené ze seté pohanky, kterou zařazujeme mezi pseudocereálie. Pohanka se v současné době považuje za dietní potravinu, která má uplatnění především v racionální výživě. Je nutričně hodnotná, lehko stravitelná a obsahuje vlákniny. Zrnka pohanky jsou zdrojem kvalitních bílkovin s vysokým obsahem esenciálních aminokyselin, vitamínů a minerálních látek. Pohanka má příznivý vliv na cévní systém, játra a trávící ústrojí. Díky rutinu zvyšuje pružnost krevních kapilár a reguluje vysoký krevní tlak. Pohankové vločky můžete použít na výrobu zdravé snídaně jako je kaše na sladko, na slano, na přípravu palačinek nebo k zahuštění polévky. Vyzkoušejte recept na naše pohankové palačinky, jednoduše nahraďte část pohankové mouky vločkami.

Amarantové vločky

Potraviny s lepkem v porovnání s některými výživnými bezlepkovými dodávají tělu jen prázdné kalorie, což je jen kousek od vzniku mnohých zdravotních problémů. Amarant považujeme za velmi výživnou potravinu, protože je plný kvalitních bílkovin, stopových prvků a minerálů. Jeho obsah výživových látek převyšuje ostatní obilniny. Skvělou náhradou za jiné obilniny je také proto, že obsahuje zdravý tuk. Důležité je, že obsahuje lyzin, což je cenná esenciální aminokyselina, která podporuje tvorbu mozkových buněk a také duševní vývoj. Je výborný nejen pro celiaky, ale také pro cukrovkáře, má totiž nízký glykemický index. Sportovce potěší informace, že podporuje nárůst svalové hmoty. Můžete si je přidat do jogurtu nebo smoothies, případně s nimi zaměnit část surovin v receptu. Doporučujeme vám vyzkoušet naše pečené brokolicové placky bez smažení a vyměnit část brokolice za amarantové vločky.

Rýžové vločky

Napříč tomu, že rýže je vyhledávaná především díky lehké stravitelnosti, rýžové vločky už tak známé nejsou. Vznikají speciálním technologickým postupem, při kterém jsou zrna rýže napařované a lisované. Vyrábějí se z celozrnné rýže. Uchovávají si většinu cenných látek – sacharidy, rostlinné bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, minerální látky, vitamíny i vlákninu. Můžeme je použít jako základ kaše, nebo zavářku do polévky nebo jiných receptů. Rýžový škrob jídlo zahušťuje. Z rýžových vloček si též můžete vyrobit rostlinné rýžové mléko, které je lehce stravitelné a je možné ho podávat dětem od 10 měsíců.

Kukuřičné vločky                                     

U nás je známe spíše jako kukuřičné lupínky, spíše než vločky. Jsou ideální do rostlinných mlék, jogurtů, vařené zeleniny a krémů. Mohou se konzumovat k snídani, s ovocem nebo jako lehké jídlo. Není třeba je vařit, stačí je dát na pár minut namočit. Pokud vám chybí doma kukuřičná mouka, zkuste ji nahradit kukuřičnými vločkami.

Jáhlové vločky

Jáhly jsou potravinářská surovina, která je vyráběná loupáním prosa. Už staří Egypťané a Řekové z nich vyráběli chléb, pivo a lihoviny. Slovani je denně používali na přípravu výživných kaší, polévek a placek. Vhodné jsou na přípravu výživné jáhlové kaše, na zahuštění polévek a omáček nebo do palačinkového těsta.

Quinoové vločky

Určitě už jste někde slyšeli, že quinoa je superpotravina, nebo výživová bomba. Obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin, vysoký obsah bílkovin a celou řadu vitamínů a minerálů. Díky vysokému procentu vlákniny je lehko stravitelná. Běžně se můžete setkat se třemi dostupnými druhy: černou, červenou a bílou quinoou. Bílá je nejznámější, podobá se chutí rýži a má máslovou příchuť. Červená je křupavější a černá je chuťově nejvýraznější, obsahuje nejvíce vláknin a antioxidantů.

Quinoové vločky můžete konzumovat bez jakékoliv další úpravy. Můžete je podávat jako součást müsli, snídaňových cereálií, zalité mlékem nebo smíchané s jogurtem.

TIPY:

Vločky jsou výbornou alternativou na zdravé snídaně o desáté. Vyzkoušejte naše tipy a připravte chutná jídla pro celou rodinu. A máte-li chuť na zdravé mlsání? Pak rozhodně vyzkoušejte náš cheesecake z ovesných vloček.

Pokud upřednostňujete tekuté, ale zároveň syté snídaně, vyzkoušejte ověřené smoothies. Nemusíte je připravovat jen z ovoce a zeleniny, sytosti docílíte právě přidáním obilnin, jako jsou ovesné vločky. Super zdravé smoothie tak nemusí být jen zdravým nápojem, ale taky kompletní snídaní. 

Věříme, že jsme vás o zdravotních benefitech vloček přesvědčili. Pokud máte tu smůlu a máte alergii na lepek, tak můžete vyzkoušet některou z alternativních verzí. Jde prostě nejen o zdravou a chutnou potravinu, ale také o surovinu s univerzálním použitím v kuchyni.

Zdroj: historyofcereals.com, zdravovek.eu, cvicte.sk, bezodpadu.sk

Vytisknout stránku
Sdílet článek