Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Ať už se jedná o kuřecí, hovězí, vepřové nebo ryby, každý typ masa si žádá správné zacházení před tím, než ho dáte do trouby, na pánev nebo třeba gril. Abyste vyzdvihli chuť daného kousku masa, dejte si záležet na přípravě.
Úprava hovězího masa
Maso z hovězího dobytka je bohaté na železo. Jeho chuť, vůně a barva závisí na stáří zvířete. Platí, že čím starší je zvíře, tím tužší bude maso.
Hovězí svíčková má velmi jemnou strukturu a chuť. Toto křehké maso si vychutnáte například na víně.
Roštěná má výraznou chuť. Při tepelné úpravě ji nemusíte úplně propékat. Použijte ji také na přípravu roastbeefu.
Hovězí maso z kýty je ideální volbou na různé masové rolády nebo na špikování pro různé omáčky. Zkuste španělského ptáčka s haluškami.
Hovězí maso z krku obsahuje hrubší svalová vlákna, proto ho vařte o něco déle, abyste získali výraznou chuť a měkké maso. Uvařte hovězí krk na paprice a hrášku.
Úprava vepřového masa
I když je vepřové maso často označováno jako tučné, záleží spíše na části vepříka, ze které maso pochází. Při dietě se vyhýbejte bůčku, sáhněte raději po kotletě nebo kýtě.
Části masa, které se zpracovávají ze zabíjaček jsou hlava, lalok, kolínka i nožičky. Pochutnejte si na prejtu s bramborami.
Vepřový bok pečte delší dobu při nižší teplotě a odvděčí se vám skvělou chutí. Dejte si bůček s česnekovou marinádou. Ale pozor, tento kousek masa je kalorická bomba.
Velmi málo tuku naopak obsahuje vepřová kýta. Tento kousek masa se hodí při dietách. Připravíte z něj řízky i rolády. Zkusit můžete i pečenou kýtu s rozmarýnem.
K dušení i pečení se hodí vepřová panenka. Má také nízký obsah tuku a připravit ji můžete například se zeleninou.
Nejuniverzálnější částí je krkovice, ze které připravíte téměř cokoliv. Vychutnejte si ji pomalu pečenou a s brusinkami.
Na přípravu vepřových řízků se hodí plec, která má nízký obsah tuku. Tentokrát zkuste ale netradiční recept a překvapte hosty trhaným vepřovým masem pečeným v moštu.
Úprava jehněčího masa
Velmi nízký obsah tuku má jehněčí maso. Je proto vhodné pro děti a seniory i všechny, kteří si hlídají příjem kalorií. Na 100 g masa připadá až 30 g bílkovin. Jehněčí maso podávejte teplé, studené vám chutnat nebude. Upéct můžete jehněčí kýtu na rozmarýnu a česneku nebo jehněčí žebírka s hořčicí, ořechy a balkánským sýrem.
Úprava kuřecího masa
Kuřecí maso je na rozdíl od toho vepřového a hovězího velmi lehké. Kuřecí stehna jsou ideální ke grilování a jsou velmi šťavnatá. Oblíbené jsou i stehenní řízky.
Snadné kuřecí řízky v trojobalu
Naopak kuřecí prsa obsahují minimum tuku, proto jsou spíše suchá. Volte tedy takové recepty, které jim dodají šťávu. Vyzkoušejte různé marinády, omáčky nebo kuřecí prsa krájejte na menší nudličky. Menší kousky do sebe nasáknou více šťávy.
Kuřecí paličky a křidélka grilujte v troubě. Bývají velmi rychle připravená a zároveň i dost šťavnatá.
Kuřecí křidélka v medové marinádě
Způsoby úpravy masa
Správný výběr masa ještě není všechno. Výsledek závisí především na úpravě masa, kterou zvolíte. Vyberte si z 5 způsobů, jak připravit maso. Každý způsob má své výhody.
1. Vaření v páře
Abyste nepřišli o všechny minerály a antioxidanty volte maso vařené v páře. Takto připravené maso bude mít vysokou nutriční hodnotu i výbornou chuť. Na páře připravujte hlavně ryby a drůbež a k nim můžete rovnou přihodit i zeleninu jako přílohu.
Jak vařit v páře, aby jídlo zůstalo chutné?
2. Dušení
Velmi šetrným způsobem úpravy masa je dušení. Pokrm tak přijde jen o minimum živin a vitamínů. Při dušení masa není potřeba ani používat žádný tuk, vystačíte si s vodou.
Rýže s dušeným hovězím, zeleninou a sezamem
3. Pečení
Než vložíte vybraný kousek masa do trouby, nezapomeňte ji předehřát. Menší kousek masa pečte zhruba na 210 °C kratší dobu, ty větší rozpalte jen na 190 °C, ale na delší dobu. Maso vložte na pekáč, přidejte další suroviny - nejčastěji zeleninu a vše podlijte menším množstvím vody. Průběžně pak podlévejte, aby se maso nepřipálilo a nevysušilo.
Pečené kuře s houbovou nádivkou
4. Vaření
Vhodné maso na vaření je hovězí, telecí, vepřové i zvěřina. Při vaření se šťáva chuť masa uvolňuje do vody, proto je tento způsob úpravy vhodný na polévky - vývary. Pokud nechcete, aby vařené maso ztratilo chuť, musíte ho nejdříve nechat zatáhnout na pánvi a pak teprve vhodit do vody. Na pánvi se totiž na povrchu masa srazí bílkoviny a maso nebude pouštět tolik šťávy.
Hovězí maso s mrkví a rozmarýnem
5. Grilování
Na gril dávejte spíše libové maso. Z tučného by mohl odkapávat tuk do ohně a dýmit. Maso můžete zabalit i do alobalu nebo grilovat na hliníkovém tácku. Od věci není ani grilování na kameni či elektrický gril. Kuřecím stehnům dejte na grilu cca 45 minut, vepřovému a hovězímu masu postačí 20-30 minut, pstruzi budou hotoví po 15 minutách a jiné ryby ještě o chvilinku dříve.
Grilování masa - bude lepší vepřové nebo hovězí?
Zdroj: professionalsecrets.com, kondice.cz, jakvkuchyni.cz, kafe.cz, Zuzana Pavelková Šafářová