Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Podle tradiční čínské medicíny se potraviny rozdělují podle toho, jaké mají energetické účinky pro tělo. Část spadá do kategorie jídel, která zahřejí zevnitř, dodají energii, zvednou krevní tlak a druhá část je považována za jídla, která ochlazují a detoxikují. Protože přichází zima, zaměřte se na ta jídla, která udrží vaše tělo v teple a dodají vám tolik potřebnou energii v chladných dnech. Doplňte zásoby v ledničce, spíži a zařaďte do svého jídelníčku tyto potraviny:
1. Pórek
Tato zelenina s bílým koncem stonku obsahuje množství kyseliny listové, vitamínu C a manganu, selenu, zinku, fosforu. Prokrvuje organismus, povzbuzuje činnost mozku a příznivě ovlivňuje střevní mikroflóru.
2. Mušle
Tahle mořská pochoutka v sobě skrývá omega 3-mastné kyseliny a konkrétně kyseliny dokosahexaenovou a eikosapentaenovou. Mají vliv na správnou funkci organismu – tedy buněčných stěn, nervů, imunity, kardiovaskulárního systému a udrží vás v teple.
3. Hovězí maso
Není nic lepšího než si v chladných zimních večerech uvařit poctivý hovězí vývar! Hovězí maso obsahuje hlavně vitamíny skupiny B a vitamin E, ale také selen, zinek a železo. Železo je důležité při krvetvorbě a krev pak roznáší teplo po celém těle. Hovězí maso má vyšší podíl tuku a kalorií, což opět přispívá k udržení vašeho těla v teple.
Jídlo, které si zamilujete: Burgundské hovězí
4. Zázvor
Zázvor je skvělým pomocníkem při boji s kašlem a nachlazením, posiluje imunitu. Pomáhá tělu trávit a udržuje teplo uvnitř. Působení na tělesnou teplotu má na svědomí látka zvaná gingerol, která rovněž pomáhá mírnit nevolnosti všeho druhu, i ty v těhotenství.
Jablečná polévka se špetkou zázvoru a kari
5. Kaštany
Na rozdíl od jiných ořechů a semen, mají kaštany poměrně málo kalorií a tuků. Jsou ale bohaté na minerály, vitamíny a fytonutrienty, včetně kyseliny listové, která je nezbytná pro tvorbu červených krvinek. Kaštany mají blahodárný vliv na slezinu, ledviny a podporují oběh krve.
6. Pastinák
Vysokou hladinu draslíku a kyseliny listové má tato zelenina. Draslík snižuje krevní tlak a kyselina listová opět podporuje krvetvorbu. Obsahuje vlákninu, která je prospěšná pro činnost střev.
Pastináková polévka s lískovými oříšky, lanýžovým olejem a slaninou
7. Kurkuma
Hlavní složka kari má antioxidační účinky na lidské tělo. Je spojována i s léčbou neurologických poruch a bojem proti rakovině – účinnou látkou je kurkumin. Kurkumin posiluje imunitu tím, že podporuje protizánětlivé procesy v těle.
Kurkumu přidejte do kapustičkových placek s mletým masem
8. Med
Med pomůže nejen proti nachlazení, chřipce, zimní únavě a vyčerpanosti, ale dokáže vás také zahřát. Poctivý med od včelařů obsahuje mnoho antioxidantů.
Bílý chléb s medovou pomazánkou a pistáciemi
9. Skořice
Skořice má neuvěřitelnou moc rozproudit krev a zahřát celé tělo. Brání organismus před útoky virů, bakterií a infekcí. Zefektivňuje trávení a tím napomáhá vylučovat škodlivé látky z těla.
Na zahřátí si dejte horké jablko s vůní skořice
10. Sezamová semínka
Sezam je bohatý na železo, ale také vápník, zinek, draslík, vitamíny skupiny B a vitamín E. Jezte neloupaná sezamová semínka, abyste se o všechny tyto prospěšné látky nepřipravili. Sezamová semínka se doporučují při chudokrevnosti, mírní projevy menopauzy. Zvyšují obranyschopnost těla a prospívají vlasům, nehtům a kůži.
11. Sušené ovoce
Stejné množství živin jako čerstvé ovoce má i to sušené. Ačkoliv je sníženo množství vitamínu C, ostatní látky zůstávají zachovány. Takže místo sladkostí si dopřejte různé druhy sušeného ovoce a takovým zdravým mlsáním prospějete svému tělu a zahřejete ho. Sušené ovoce obsahuje totiž vlákninu, antioxidanty, kyselinu listovou a polyfenolové antioxidanty, které zlepšují průtok krve. Díky sušenému ovoci snížíte riziko obezity a vylepšíte své trávení.
Kuskus na sladko se skořicí, ořechy a sušeným ovocem bez lepku
12. Šafrán
Koření, u kterého dejte pozor na dávkování a těhulky by se mu měly raději vyhnout úplně. Doporučená denní dávka je maximálně 30 miligramů. Ve správném množství však šafrán zabraňuje tvorbě krevních sraženin, podporuje trávení, snižuje hladinu cholesterolu, posiluje imunitu a využijete ho i při kašli či astmatu.
Šafrán přidejte do krémové polévky z máslové dýně
13. Vajíčka
Možná vás to překvapí, ale vajíčka mají velký vliv v prevenci chřipek a nachlazení. Díky vitamínu D posilují imunitu a aktivují účinné látky proti virům a bakteriím. Vajíčka také obsahují vitamíny A, B5, B12, B2, B6, E a K. Z minerálních látek je to vápník, fosfor, který rovněž podporuje zdraví kostí, draslík, železo nebo zinek, který posiluje imunitu.
Zbyla vám v lednici vajíčka a nevíte, jak je využít?
14. Pepř
Pepř podporuje krevní oběh, prokrvuje i intimní partie a působí jako přírodní afrodiziakum. Prohřívá tělo a je vhodný při nachlazení. Zahřeje sliznice a tím se lépe uvolní hleny při rýmě. Podporuje trávení a řeší nízký tlak.
Hovězí líčka na houbách a zeleném pepři s nastavovanou kaší
15. Chilli
Podobný efekt jako pepř způsobují i chilli papričky. Mají protizánětlivé účinky, prokrvují tělo a tím pádem i zahřívají. Najdete v nich mangan, hořčík, draslík i železo. Jsou plné antioxidantů a chrání organismus před působením volných radikálů.
Vegetariánské chilli linguine s pórkem
16. Křen
Další skvělou zeleninou, která pomáhá proti nachlazení a chřipce, je štiplavý křen. Má také protizánětlivé účinky, detoxikuje játra a podporuje krevní oběh.
K hovězímu masu zkuste křenovou omáčku
17. Luštěniny
Vysoký obsah vlákniny v luštěninách pozitivně ovlivňuje trávení. Zařaďte tedy luštěniny do svého jídelníčku. Kromě vlákniny do svého těla dostanete i antioxidanty a přispějete k prevenci proti nádorovým onemocněním a vzniku cukrovky II. typu.
Španělské fazole s klobásou a česnekem
18. Obilninové kaše
Jáhly, pohanka, špalda, ovesné vločky i rýže dokáží vaše tělo dobře prohřát. Udělejte si z nich kaše na různé způsoby. Jezte je k snídani a dodají vám dostatek energie do celého dne. Zkuste recept na jáhlovou kaši s pistáciemi a čokoládou.
19. Tepelně upravená zelenina
V létě si dopřejte syrovou a studenou zeleninu a ta vaše tělo dokáže ochladit. V zimě naopak hoďte zeleninu na pánev nebo ji uvařte a takto upravená vás naopak prohřeje. Hodí se výborně k mnoha druhům jídel. Uvařte si třeba šťavnaté vepřové kostky s dušenou zeleninou.
Váš zimní jídelníček se nemusí skládat pouze z výše uvedených hřejivých potravin. Stačí je pouze zařadit do vašich receptů a vhodně skombinovat. Do vašeho klasického smoothie přidejte například trochu rozmarýnu a vyrovnejte tak tepelný efekt.
Nestačí si jednou začas dát jídlo se zahřívací ingrediencí, nečekejte tedy okamžitý efekt. Více tepla vašemu organismu dodá pravidelná konzumace vhodných jídel a potravin, dopřávejte si je proto každý den.
Jídelníček a zahřívací potrava není vše. Nezapomínejte ani na pitný režim a pohyb, což podpoří krevní cirkulaci. Své tělo také otužujte a nenechte se zhýčkat vysokou teplotou doma. Pokud budete tělo zvykat na nižší teploty, upraví se jeho termoregulace a bude vám celkově méně zima. Při sprchování tedy zařaďte střídání teplé a studené vody.
Existují určité potraviny, které dokážou naše tělo prohřát. Není to ovšem jen o samotné potravině, velký vliv má kulinářská úprava pokrmu. Obecně velmi zahřívají jídla dlouze vařená, pečená a smažená. Nicméně vzhledem ke vzniku potencionálně škodlivých látek se doporučuji těm smaženým vyhnout. V zimě by každopádně měla tepelně upravená strava převládat. Naše tělo krásně prohřejí:
Z nápojů pak mají termický účinek:
Zdroj: doctor.ndtv.com, mindbodygreen.com, ordinace.cz, celostnimedicina.cz, spektrumzdravi.cz, margit.cz, womanonly.cz, vitalia.cz, zuzanasafarova.cz