Tyto webové stránky již nejsou optimalizovány pro Mozilla 5.0.
Obsah webových stránek se nemusí zobrazovat správně nebo mohou být omezeny některé funkce.
Nejlepšího zážitku dosáhnete, když použijete jeden z následujících prohlížečů:
Chystáte se letos o Velikonocích potěšit rodinu domácími dobrotami? Aby se během velikonočního pečení povedlo vše tak, jak má, budete potřebovat tři věci. Ověřený recept, kvalitní suroviny a pár tipů od zkušených hospodyní. U nás najdete nápady jak na klasické velikonoční pečivo, tak i na netradiční sladká překvapení. Svým malým pomocníkům nebo hostům u svátečního stolu pak můžete povědět, proč na Velikonoce pečeme právě tyhle pochoutky.
→ Velikonoční beránek: Klasika s decentním zdobením
→ Velikonoční mazanec – vláčný a chutný
→ Nejlepší velikonoční Jidáše? Ty vonící po medu
→ Perníčky s netradiční polevou
→ Mrkvový dort – pochoutka z Anglie
→ Muffiny pro malé koledníky
Velikonoční stůl bez beránka, to prostě není ono! Příprava těsta není nijak složitá. Hodně se podobá obyčejnému bábovkovému těstu. Prvním krokem je zvolit správný recept. Proto jsme pro vás vybrali ty nejoblíbenější z naší kuchařky. Pokud chcete mít na výběr co nejvíce receptů, určitě se podívejte na stránku Recepty na velikonoční beránky, kde najdete i netradiční varianty těsta s jablky, rozinkami, kandovaným ovocem, kokosem nebo celozrnnou moukou.
Tradiční velikonoční beránek – základní a léty ověřený recept z klasických surovin
Velikonoční beránek s mlékem (nebo smetanou) – díky smetaně bude těsto jemnější a chutnější
Tvarohový velikonoční beránek s oříšky – po tomto receptu sáhněte v případě, že máte rádi hodně vláčné bábovky, které nejsou ani trochu suché a drolivé
Velikonoční beránek z bezlepkové mouky – ideální, pokud si přejete vynechat obyčejnou bílou mouku
Těsto už máme, teď přichází nejtěžší fáze. Připravit vše tak, aby šel beránek z formy dobře vyklopit. První krok přijde na řadu ještě před tím, než vlijeme těsto do formy. Tu je totiž třeba nejprve důkladně vymazat máslem nebo jiným tukem. Hned po vymazání formu vysypte hrubou moukou, strouhankou, dětskou krupičkou nebo kokosem (ten navíc dodá piškotovému těstu příjemnou chuť).
I tak se beránek může na některých místech připálit nebo přichytit. Pokud máte klasickou keramickou formu, jednoduše obalte hlavu beránka alobalem. Po vyjmutí z trouby formu otočte (třeba na dřevěné prkénko) a přes formu přehoďte mokrou utěrku. Beránek po chvíli vypadne z formy sám.
A co zdobení? V jednoduchosti je krása. Beránka pocukrujte a kolem krku mu uvažte mašli v jarních barvách. Velice hezky bude beránek vypadat na stole vedle kytice tulipánů ve stejné barvě, jakou má mašle. Beránka můžete také posadit do podlouhlé proutěné ošatky vystlané dekoračním přírodním sisalem. V kreativitě se meze nekladou. Beránka můžete ozdobit čokoládovou polevou, vyrobit mu bílé kudrlinky z podobné polevy, jakou se zdobí perníčky, nebo mu přidělat očička. K tomu se vám budou hodit lentilky, rozinky nebo čokoládové čočky.
Víte, že?
Beránek pro křesťany představuje symbol Ježíše Krista. Mašlička na krku beránka, která má obvykle červenou barvu, zase symbolizuje Kristovo ukřižování. O svátcích můžeme velikonočního beránka potkat i na stole židovských rodin, kde rovněž hraje náboženskou roli. V tomto případě jde o symbol stáda, které vede Hospodin.
Základem oblíbeného velikonočního pečiva je kvásek z mléka a droždí, mouka, máslo a vejce. Přidat do něj můžete mandle, kůru či šťávu z citronu, vlašské ořechy nebo rozinky (pro lepší chuť a vůni je nechte přes noc namočené v rumu). Jidáše jsou výborné i samy o sobě. Jemnému těstu dodá skvělou chuť poleva z medu a másla (na 2 lžíce medu připadá 1 lžíce másla). Pokud med nemusíte, posypte jidáše moučkovým cukrem, skořicí, mákem, sezamem nebo opraženými vločkami.
Aby jidáše hezky vykynuly:
Víte, že?
I jidáše v sobě ukrývají velikonoční symboliku. Stočený proužek těsta představuje stočený provaz, na kterém se oběsil Jidáš Iškariotský, který zradil Ježíše. I proto se tomuto pečivu někdy říká Jidášovy provazy. Kromě toho se říká, že jidáše snězené ráno na Zelený čtvrtek zaženou všechny nemoci.
Opět jsme pro vás vybrali pár receptů, které se určitě povedou. Při přípravě jidášů se můžete nechat inspirovat obrázky, které najdete přímo u receptů. Vyzkoušet ale můžete i trochu netradiční tvary. Vždyť zatočené jidáše poskládané k sobě přímo vybízí k tomu, abychom na stole měli o beránka víc. U dětí budou mít určitě úspěch i zajíčci.
Velikonoční Jidáše – méně cukru, více medu, mňam!
Velikonoční jidáše bez lepku – pro mlsaly, kteří se musí vyhnout klasické mouce
Letos o Velikonocích můžete na spěch úplně zapomenout. Slyšeli jste už o službě Tesco Online nákupy? Díky této možnosti nakoupíte potraviny a další nezbytné věci online a my vám je zdarma přivezeme až domů. Prostě si v pohodlí domova sepište seznam toho, co budete potřebovat, promyslete si, kdy chcete nákup dovézt, a objednejte. A velikonoční nákup je hotový! I bez tahání se s těžkými taškami plnými mouky a mléka na pečení.
Mazanec se v českých zemích peče už více než 500 let. Receptura se od té doby změnila, stále však platí, že zadělávat těsto bychom měli o Bílé sobotě. Mazanec se považuje za sušší pečivo. Pokud ho ale správně vypracujeme a necháme dostatečně vykynout, bude také vláčný a měkký. Abychom těstu (a hlavně kvasinkám v droždí) neublížili, je důležité postupovat podobně jako u jidášů. Vytáhnout z lednice všechny ingredience alespoň hodinu před zaděláváním těsta, vyhnout se příliš horkému mléku a dopřát těstu dostatečný čas k vykynutí, a to jak v míse, tak také na plechu.
Jak poznáme správně vykynutý mazanec? Těsto by mělo mít podobný objem jakého chceme dosáhnout po upečení. Kromě toho bychom měli do těsta lehce píchnout prstem. Pokud je těsto správně vykynuté, důlek se nezacelí.
Dříve se do těsta přidávalo něco, co se vykoledovalo. Jako symbol konce půstu. Dnes si ale mazanec ozvláštníme spíš mandlemi nebo rozinkami. Pokud do těsta přidáte tvaroh, smetanu nebo jablka, bude mazanec vláčnější.
Nejlepší recept na mazanec je jistě ten tradiční s mandlemi nebo úžasně jemný mazanec s jogurtem. Luxusně vypadají i chutnají také smetanové mini mazance s mandlemi. Existují však i zdravější varianty. Například mazanec z celozrnné mouky nebo mazanec ze špaldové mouky. V každém případě je příprava mazance jednoduchá a zvládnou ji i úplní začátečníci v kuchyni.
Víte, že?
Obdobou našich mazanců jsou malé sladké houstičky zvané hot cross buns. Oblíbené jsou nejen ve Velké Británii, ale také v Irsku, Austrálii, Kanadě nebo Indii. Podle tradice se jedí na Velký pátek a křížek na jejich povrchu symbolizuje ukřižování Ježíše Krista.
Kdo říká, že na Velikonoce se musíme držet pouze tradičních receptů? Naopak. Svátky jara hýří všemi barvami, vůněmi a chutěmi. Vyzkoušejte některé ze zahraničních laskomin nebo si ozdobte běžné pečivo velikonočními motivy a vychutnejte si to, co máte rádi!
Perníčky máme tak trochu zafixované jako vánoční cukroví. Přitom stačí jen zvolit jiné tvary vykrajovátek a vyměnit sněhuláky, vánoční stromečky a prasátka za vajíčka nebo kuřátka. Do bílkové polevy s cukrem přidejte pár kapek potravinářského barviva a veselé jarní perníčky jsou na světě! Jako alternativa k pracným perníčkům poslouží i rychlé velikonoční sušenky.
Stejně tak si můžete připravit velikonoční linecká vajíčka nebo vykrajované zajíce s čokoládovou polevou.
Vynikající dort, který je nesmírně oblíbený například v Anglii. Připravit si ho právě na Velikonoce je ideální kvůli zdobení. Malé marcipánové mrkvičky navrchu dortíku budou skvěle vypadat na vašem velikonočním stole. Všechny návštěvy navíc potěšíte netradiční sladkostí.
Malé mlsné jazýčky si pochutnají na muffinech. Těsto připravte jako obyčejně a vyhrajte si se zdobením. Motiv mrkvičky, zajíčka, beránka nebo kuřátka potěší všechny děti. Pár nápadů najdete i mezi našimi recepty:
Velikonoční krémová hnízdečka
Barevné velikonoční cupcakes
Velikonoční vanilkové cupcakes
Získejte každý týden čerstvou nabídku